Cambium Force 400 – nowy rozdział w łączności bezprzewodowej – Cambium ePMP - nowe możliwości dla ISP

Cambium Force 400 – nowy rozdział w łączności bezprzewodowej

Cambium ePMP Force 400

Na początku roku Cambium Networks wprowadziło do oferty nową serię urządzeń Cambium Force 400. Pierwsze gigabitowe rozwiązanie zewnętrzne typu punkt-punkt.

Mamy już dostępne w ofercie dwa pierwsze urządzenie nowej generacji, umożliwiające dostawcom usług i integratorom  szybką budowę bezprzewodowych mostów i sieci dostępowych o gigabitowej przepustowości w paśmie  nielicencjonowanym. Nowe urządzenia w rodzinie ePMP to prawdziwy przełom.

CambiumF orce 400C Producent w zapowiedziach obiecywał 60% wzrost wydajności w stosunku do poprzedniej serii urządzeń ePMP 3000 czyli całej gamy urządzeń serii Force 3xx. Już pierwsze testy potwierdzały że obietnice są realne. Potwierdziły to testy również w naszej sieci o czym pisaliśmy jakiś czas temu. Wyniki tych testów oraz nasze znajdziecie w raporcie z testów w naszej sieci produkcyjnej.

Od tego czasu napływają do nas kolejne raporty od klientów potwierdzające obiecywane wzrosty wydajności, a nawet je przekraczające.

Nowy protokół 802.11ax – nowe możliwości dla sieci bezprzewodowych

Tak duże wzrosty wydajności oraz poprawa parametrów to przede wszystkim zasługa nowego standardu. Urządzenia Force 400 to pierwsze urządzenia wykorzystujące nowy protokół 802.11ax.

Protokół 802.11ac w wersji Wave 2 stosowany w urządzeniach Cambium serii Force 300 sprawił, że prędkości w sieciach radiowych wzrosły znacząco a same sieci zaczęły spełniać standardy i oczekiwania rynku. Nowy protokół 802.11ax maksymalnie wykorzystuje pasma podnosząc wydajność oraz sprawność.

Urządzenia obsługują kanały 20, 40 i 80 MHz. W przypadku kanału 40 MHz osiągamy przepływność na poziomie 450 Mbps. Natomiast na kanale 80 MHz możemy osiągnąć przepływność na poziomie 1 Gbps.

  • Obsługa pasma od 4,9 GHz do 6,135 GHz
  • Wydajność widmowa 12,5 bps/Hz!

Force 425 with Range ExtenderUrządzenia są zintegrowane z wydajną anteną 25 dBi. Tutaj mamy kolejną nowinkę w postaci urządzenia nazwanego range extender. To swego rodzaju sprytna nakładka na antenę pozwalająca „wycisnąć” kolejne dBi z anteny. Więcej o tym urządzeniu znajdziecie w krótkim video.

 

 

 

Gdzie wykorzystamy Cambium Force 400?

Gdzie najczęściej znajdzie zastosowanie nowa linia Force 400?

  • – wysokowydajne połączenie punkt-punkt
  • – dosył (back-haul) dla WISP
  • – rozszerzenie/uzupełnienie sieci FTTH – tzw. ostatnia mila (wkładka GPON)

Tak więc wchodzimy na poziom gigabitowych przesyłów w paśmie nielicencjonowanym. Dostawcy usług oraz integratorzy mają możliwość budowy szybkich i wydajnych mostów oraz całych sieci dostępowych z prędkościami dotychczas nieosiągalnymi.

Gotowe do współpracy z FTTH

Skoro mówimy o prędkościach gigabitowych i zastosowaniu jako wsparcie sieci FTTH na ostatniej mili to oczywiście urządzenia posiadają port GigE oraz port SFP (Small Form-Factor Pluggable) z obsługą wkładki GPON (Gigabit Passive Optical Networks) ONU (Optical Network Unit).

Cambium Force 425 SFP

Warto również zwrócić uwagę na spore zmiany w samej konstrukcji urządzenia. Nowe Force 425 zostało zaprojektowane, tak by znacznie ułatwić montaż oraz konfigurację a także ewentualną wymianę bez konieczności ponownego ustawiania anteny. Zobaczcie krótkie video pokazujące prosty montaż urządzeń.

Obecnie mamy w ofercie dwa urządzenia; Force 400C terminal konektoryzowany pracujący w trybie PTP,oraz terminal abonencki  Force 425.

Więcej szczegółów o aktualnej ofercie urządzeń serii Force 400 można zobaczyć w krótkiej polskiej prezentacji.

Podsumowanie

Nowe urządzenia Cambium Force 400 otwierają dużo nowych możliwości. Umożliwiają dostawcom usług i integratorom  szybką budowę bezprzewodowych mostów i sieci dostępowych w nielicencjonowanym paśmie  o nieosiągalnej do tej pory gigabitowej przepustowości. To pierwsze i jak na razie jedyne rozwiązanie, które w pełni może uzupełnić sieci światłowodowe a nawet je zastąpić tam gdzie światłowód jest rozwiązaniem mało ekonomicznym i trudnym do realizacji z powodów technicznych i proceduralnych. Testy Force 400 w  sieci produkcyjnej oraz pierwsze wdrożenia pokazują olbrzymi potencjał tych urządzeń i faktycznie potwierdzają ich możliwości jako wsparcie lub alternatywę dla rozwiązań FTTH.

 

 

Zapisując się do naszego newslettera będziesz na bieżąco z nowościami.