Na początku roku Cambium Networks wprowadziło do oferty nową serię urządzeń Cambium Force 400. Pierwsze gigabitowe rozwiązanie zewnętrzne typu punkt-punkt.
Mamy już dostępne w ofercie dwa pierwsze urządzenie nowej generacji, umożliwiające dostawcom usług i integratorom szybką budowę bezprzewodowych mostów i sieci dostępowych o gigabitowej przepustowości w paśmie nielicencjonowanym. Nowe urządzenia w rodzinie ePMP to prawdziwy przełom.
Producent w zapowiedziach obiecywał 60% wzrost wydajności w stosunku do poprzedniej serii urządzeń ePMP 3000 czyli całej gamy urządzeń serii Force 3xx. Już pierwsze testy potwierdzały że obietnice są realne. Potwierdziły to testy również w naszej sieci o czym pisaliśmy jakiś czas temu. Wyniki tych testów oraz nasze znajdziecie w raporcie z testów w naszej sieci produkcyjnej.
Od tego czasu napływają do nas kolejne raporty od klientów potwierdzające obiecywane wzrosty wydajności, a nawet je przekraczające.
Tak duże wzrosty wydajności oraz poprawa parametrów to przede wszystkim zasługa nowego standardu. Urządzenia Force 400 to pierwsze urządzenia wykorzystujące nowy protokół 802.11ax.
Protokół 802.11ac w wersji Wave 2 stosowany w urządzeniach Cambium serii Force 300 sprawił, że prędkości w sieciach radiowych wzrosły znacząco a same sieci zaczęły spełniać standardy i oczekiwania rynku. Nowy protokół 802.11ax maksymalnie wykorzystuje pasma podnosząc wydajność oraz sprawność.
Urządzenia obsługują kanały 20, 40 i 80 MHz. W przypadku kanału 40 MHz osiągamy przepływność na poziomie 450 Mbps. Natomiast na kanale 80 MHz możemy osiągnąć przepływność na poziomie 1 Gbps.
Urządzenia są zintegrowane z wydajną anteną 25 dBi. Tutaj mamy kolejną nowinkę w postaci urządzenia nazwanego range extender. To swego rodzaju sprytna nakładka na antenę pozwalająca „wycisnąć” kolejne dBi z anteny. Więcej o tym urządzeniu znajdziecie w krótkim video.
Gdzie najczęściej znajdzie zastosowanie nowa linia Force 400?
Tak więc wchodzimy na poziom gigabitowych przesyłów w paśmie nielicencjonowanym. Dostawcy usług oraz integratorzy mają możliwość budowy szybkich i wydajnych mostów oraz całych sieci dostępowych z prędkościami dotychczas nieosiągalnymi.
Skoro mówimy o prędkościach gigabitowych i zastosowaniu jako wsparcie sieci FTTH na ostatniej mili to oczywiście urządzenia posiadają port GigE oraz port SFP (Small Form-Factor Pluggable) z obsługą wkładki GPON (Gigabit Passive Optical Networks) ONU (Optical Network Unit).
Warto również zwrócić uwagę na spore zmiany w samej konstrukcji urządzenia. Nowe Force 425 zostało zaprojektowane, tak by znacznie ułatwić montaż oraz konfigurację a także ewentualną wymianę bez konieczności ponownego ustawiania anteny. Zobaczcie krótkie video pokazujące prosty montaż urządzeń.
Obecnie mamy w ofercie dwa urządzenia; Force 400C terminal konektoryzowany pracujący w trybie PTP,oraz terminal abonencki Force 425.
Więcej szczegółów o aktualnej ofercie urządzeń serii Force 400 można zobaczyć w krótkiej polskiej prezentacji.
Nowe urządzenia Cambium Force 400 otwierają dużo nowych możliwości. Umożliwiają dostawcom usług i integratorom szybką budowę bezprzewodowych mostów i sieci dostępowych w nielicencjonowanym paśmie o nieosiągalnej do tej pory gigabitowej przepustowości. To pierwsze i jak na razie jedyne rozwiązanie, które w pełni może uzupełnić sieci światłowodowe a nawet je zastąpić tam gdzie światłowód jest rozwiązaniem mało ekonomicznym i trudnym do realizacji z powodów technicznych i proceduralnych. Testy Force 400 w sieci produkcyjnej oraz pierwsze wdrożenia pokazują olbrzymi potencjał tych urządzeń i faktycznie potwierdzają ich możliwości jako wsparcie lub alternatywę dla rozwiązań FTTH.