Przetestowaliśmy Cambium ePMP Force 425. Pierwsze gigabitowe rozwiązanie zewnętrzne typu punkt-punkt wykorzystujące standard 802.11ax.
1 lutego Cambium oficjalnie zaprezentowało nowy system punkt-punkt ePMP Force 400 z technologią 802.11ax.
Mieliśmy możliwość przetestowania urządzenia Force 425 w naszym środowisku sieciowym.
Przedstawiamy wyniki testów pierwszej instalacji ePMP Force 425, w której skupiliśmy się na testach pod kątem stabilności pracy oraz oczywiście wydajności.
Force 425 to pierwsze urządzenie nowej generacji, umożliwiające dostawcom usług i integratorom szybką budowę bezprzewodowych mostów i sieci dostępowych o gigabitowej przepustowości w paśmie nielicencjonowanym.
Trzy główne obszary zastosowania nowego rozwiązania, z wykorzystaniem pasma nielicencjonowanego:
– wysokowydajne połączenie punkt-punkt
– dosył (back-haul) dla WISP
– rozszerzenie/uzupełnienie sieci FTTH – ostatnia mila
Urządzenie obsługuje kanały 20, 40 i 80 MHz. W przypadku kanału 80 MHz możemy osiągnąć przepływność na poziomie 1 Gbps. Więcej na temat specyfikacji urządzenia w naszym sklepie on-line.
Producent obiecuje 60% wzrost wydajności w stosunku do rozwiązań opartych na technologii 802.11ac. Uzyskujemy to w głównej mierze dzięki 802.11ax, 2×2 MIMO/OFDM, ale również dzięki licznym nowinkom i innowacjom, które zostały wprowadzone do nowej serii urządzeń.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Force 425 oprócz zintegrowanej anteny 25dBi dodatkowo posiada opcję wzmocnienia w postaci specjalnego płaszcza rozszerzającego zysk o kolejne 3dBi, co jeszcze poprawia i tak już bardzo dobry zasięg.
Więcej o aktualnej ofercie urządzeń serii Force 400 można zobaczyć w krótkiej polskiej prezentacji przygotowanej przez Cambium Networks.
Zauważyliśmy również spore zmiany w samej konstrukcji urządzenia. Nowe Force 425 zostało zaprojektowane, tak by znacznie ułatwić montaż oraz konfigurację oraz ewentualną wymianę bez konieczności ponownego ustawiania anteny.
Zintegrowany port SFP (Small Form-Factor Pluggable) z opcjonalnym wsparciem GPON (Gigabit Passive Optical Networks) ONU (Optical Network Unit) pozwala na współpracę z sieciami FTTH, jako np. rozszerzenie tych sieci w miejscach, w których zastosowanie światłowodów jest trudne lub po prostu mało ekonomiczne.
Jak wypadło Force 425 w praktyce?
Skupiliśmy się na dwóch kluczowych elementach:
Stabilność : testowa para urządzeń pracowała produkcyjnie bez przerwy (bez zawieszeń, rebootów) od stycznia 2021 do chwili obecnej (połowa kwietnia).
Wydajność: testowe urządzenia pracują na połączeniu PTP na dystansie 2 500 m.
Uzyskiwane pasmo to łącznie około 450 Mbps/40MHz, a wyniki w każdym z kierunków (oraz w dupleksie) zobaczycie na poniższych wyciągach z systemu:
Podsumowanie:
Dwa urządzenia na których został zbudowany most punkt-punkt na odległości 2 500m pracowały przez trzy miesiące bardzo stabilnie, bez zawieszeń i rebootów, zachowując stabilność parametrów oraz jakość transmisji.
Wspomniane parametry i osiągi są zgodne z obietnicami producenta. Wykonane testy Force 425 pokazały, że wykorzystanie 802.11ax to duży skok w stosunku do poprzedniej generacji urządzeń.
Nową generację urządzeń polubią również instalatorzy za sprawą wspomnianych zmian i udogodnień w samej konstrukcji.
Dla operatorów ISP w praktyce oznacza to sporo nowych możliwości rozbudowy sieci w postaci:
– szybkiej budowy mostów punkt-punkt na odległość nawet do 20 km
– możliwości dosyłu sygnału o wysokich i stabilnych parametrach
– możliwość „przerzucenia” usługi o parametrach zbliżonych do światłowodowych do miejsc niedostępnych lub nieopłacalnych dla FTTH
Dzięki możliwości przetestowania urządzeń w naszym środowisku sieciowym przez kilka miesięcy poznaliśmy ich praktyczne możliwości. Chętnie podzielimy się nimi podczas pierwszych instalacji a także z zainteresowanymi.
nasi specjaliści są do Waszej dyspozycji:
tel: 65 547 65 55 e-mail: cambium@kajakom.pl
Zalecamy aktualizację firmware do aktualnej wersji. Pobierz aktualną wersję firmware.
Producent wprowadził trochę zmian również w samej konstrukcji urządzenia. Niektóre z nich to efekt uwag i sugestii montażystów. Montaż urządzenia Force 425 przedstawia krótki film instruktażowy, w którym krok po kroku można zobaczyć proces składania i montażu urządzenia.