Wdrożenie sieci WiFi w butikowym hotelu retro – bezprzewodowi.pl

WiFi w pałacu Osowa Sień – wdrożenie sieci WiFi w butikowym hotelu retro

WiFi w palacu Osowa Sien

Nowoczesna i wydajna sieć WiFi może być sposobem na podniesienie standardu hoteli i rezydencji ulokowanych w pałacach i dworkach. To także dobra droga do pozyskania nowych klientów, często z zamożniejszym portfelem. Przy okazji podnosi jakość i wydajność pracy personelu w takich miejscach. A to również przekłada się na nowych klientów. Z kolei dla dostawców usług internetowych takie obiekty to bardzo często prawdziwe wyzwanie. Poniżej znajdziecie opis wdrożenia sieci WiFi właśnie w takim miejscu.

Wydajna sieć WiFi w pałacu, czyli jak podnieść atrakcyjność oferty hoteli ulokowanych w odrestaurowanych pałacach i dworkach?

Butikowe hotele, apartamenty ulokowane w odrestaurowanych pałacach oferują gościom pełny relaks w niepowtarzalnych klimatach z odrobiną blichtru minionych epok. Miłośnicy takich miejsc bardzo sobie cenią takie klimaty ale …jednocześnie chcą mieć dostęp do nowoczesnych mediów. Zarówno do celów biznesowych jak i czysto rekreacyjnych.

Dostęp do szybkiego i niezawodnego internetu sprawia, że wiele osób wybiera takie miejsca zamiast gwarnych hoteli, a nawet decyduje się zostać na dłużej, mając zapewnione komfortowe warunki pracy.

Przykładem takiego miejsca jest uroczy Pałac Osowa Sień, który po wielu latach odzyskał swój dawny blask, dzięki pasji i zaangażowaniu nowych właścicieli. Pałac obecnie funkcjonuje w formie prywatnej rezydencji, oferującej ekskluzywny pobyt w apartamentach, oraz kameralne wydarzenia czy spotkania biznesowe.

Pałac cieszy się dużą popularnością, a wśród gości jest wielu właścicieli firm i menedżerów pracujących zdalnie. Do tej pory odwiedzający cenili klimat i urok miejsca, ale troszkę narzekali na jakość WiFi.

Modernizacja starej i niestabilnej sieci sprawiła, że rezydencja Pałac Osowa Sień posiada wydajną sieć WiFi, która zapewnia wszystkim wygodny dostęp do Internetu z prędkością na poziomie 50 Mb/s na wszystkich trzech piętrach pałacu, w piwnicy, a także na terenie dużego ogrodu wokół pałacu.

Sieci WiFi w pałacach i starych budynkach – wyzwanie dla Operatorów

Podobnie jak w większości tego typu budowli również w pałacu Osowa Sień instalacja nowej sieci WiFi okazała się prawdziwym wyzwaniem. Przekonał się o tym właściciel obiektu, podejmując wcześniej kilka nie do końca udanych prób z urządzeniami wielu producentów.

Wykorzystanie technologii  bezprzewodowych wydaje się naturalnym i optymalnym rozwiązaniem w wiekowych budynkach gdzie mamy liczne ograniczenia techniczne, a nie rzadko również proceduralne.

Ale pozornie oczywiste rozwiązania napotykają w tego typu obiektach na wiele przeszkód. Największym wyzwaniem są bez wątpienia grube mury, które w  pałacu w Osowej Sieni mają w niektórych miejscach nawet metr grubości.

Sporym utrudnieniem jest zazwyczaj również układ pomieszczeń zarówno w pionie jak i w poziomie. Kameralne i klimatyczne pałacyki, pełne nieregularnych przestrzeni, zakamarków, korytarzy okazują się sporym wyzwaniem dla projektantów sieci WiFi. Nie inaczej było w urokliwym pałacyku Osowa Sień. Dodatkowo trzeba było się zmierzyć z faktem braku bezpośredniego dostępu do łącza światłowodowego w pałacu.

Urządzenia Cambium dają radę w trudnych miejscach

Na podstawie przygotowanych symulacji i obliczeń oraz przeprowadzonych testów zamontowano docelowo siedem wewnętrznych punktów dostępowych Cambium cnPilot serii E4xx.

W 100% pokrywają zasięgiem i dostarczają sygnał na poziomie co najmniej 50 MB/s w każdym miejscu dostępnym dla gości i pracowników pałacu. Mocny i stabilny sygnał dostępny jest na 3 piętrach oraz w piwnicy. Czasami w ekstremalnie trudnych warunkach: grube stropy oraz mury mające miejscami 1 metr grubości.

Dodatkowo zamontowano dwa zewnętrzne urządzenia z antenami dookólnymi Cambium cnPilot E510, które dostarczają sygnał WiFi na terenie dużego ogrodu wokół pałacu.

Wszystkie punkty dostępowe zasilane są sygnałem drogą kablową z centralnego punktu sieci, którym jest zarządzalny switch Cambium cnMatrix EX-1028P. Cała infrastruktura sieciowa jest monitorowana i administrowana zdalnie, z poziomu bezpiecznej chmury dzięki kontrolerowi Cambium cnMaestro w bezpłatnej wersji Essential.

Pałac nie znajduje się w bezpośrednim zasięgu sieci światłowodowej, więc doprowadzenie łącza wiązałoby się z dodatkowymi kosztami oraz formalnościami, które nie są łatwe i szybkie w tego typu obiektach. W związku z tym sygnał do pałacu jest dostarczany również drogą radiową, za pomocą linku PTP zbudowanego na dwóch urządzeniach Cambium Force 300-16. Rozwiązanie doskonale zdaje egzamin i zapewnia stabilną pracę całej sieci WiFi.

Nowa sieć WiFi wspiera klimatyczne miejsce i podnosi standard oferowanych usług

Właścicielom pałacu Osowa Sień udało się odzyskać dawny blask i odtworzyć dawny, niepowtarzalny klimat tego miejsca tworząc niezwykłe miejsce.

Wdrożona nowa sieć WiFi pozwoliła podnieść standard oferty w rezydencji, łącząc unikalny klimat z możliwością komfortowej pracy zdalnej. Klienci szybko to zauważyli i docenili.

„Nasi goście to często właściciele firm, pracujący zdalnie więc są zachwyceni, że mają tak niezawodne WiFi od ręki, w każdym miejscu”. – z zadowoleniem mówią właściciele pałacu.

Po modernizacji sieci zasięg WiFi obejmuje 3 pietra i piwnicę oraz piękny duży ogród okalający pałac  z każdej strony. W uroczych zakątkach malowniczego ogrodu można usiąść i bez problemu korzystać z Internetu.

Dla właścicieli pałacu nowa sieć to też rewolucyjna zmiana i ogromna poprawa komfortu pracy i rozwoju swoich pasji.

„Byliśmy w stanie przenieść wcześniej zawodne połączenie WiFi o prędkości mniejszej niż 3 Mb/s do prędkości 100 Mb/s (pomimo bardzo grubych kamiennych murów, w niektórych pomieszczeniach), co zrewolucjonizowało naszą pracę i usunęło nieefektywne przestoje”. – wspomina z satysfakcją Matt Chojnacki współwłaściciel pałacu.

Dzięki nowej sieci dostępowej poszerzył się również zakres usług o organizację niedużych konferencji oraz zamknięte spotkania biznesowe. Dużą popularnością cieszy się kameralna sala w podziemiach pałacu, gdzie uczestnicy mimo grubych stropów mogą korzystać z doskonałej jakości sygnału WiFi.

Osowa-sien-konferencja

Sieć WiFi w Pałacu Osowa Sień przetestowana przez Partnerów Cambium

Jako ciekawostkę możemy przytoczyć fakt, że nawet wyczulone oko Operatów nie dostrzegło dyskretnie zainstalowanych i doskonale działających acces point-ów. O jakości sieci świadczy fakt, że przez dwa dni konferencji dla Partnerów Cambium ani na moment nikt z uczestników nie zgłaszał kłopotów z dostępem i nie narzekał na jakość sygnału zarówno w pokojach jak i w każdym innym miejscu obiektu. Nikt z grona uczestników (w końcu fachowców) nie zwracał uwagi na dyskretnie zainstalowane urządzenia sieciowej infrastruktury, ponieważ cała sieć dawała pełen komfort dostępu do Internetu.

Podsumowanie

Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem na instalacje sieci WiFi w pałacach i podobnych obiektach, gdzie często panują trudne warunki są urządzenia Cambium. Mocne parametry acces pointów z dookólnymi wydajnymi antenami pozwalają zbudować stabilną sieć z dobrymi parametrami. Mimo trudnej topologii siedem punktów dostępowych zapewnia 50 MB/s na trzech piętrach i w piwnicy rezydencji. Kolejne dwa AP-eki zapewniają komfortowy dostęp do Internetu w każdym miejscu rozległego ogrodu wokół pałacu.

Wdrożona sieć WiFi w pałacu podniosła atrakcyjność rezydencji i pozwoliła poszerzyć ofertę, co przełożyło się na popularność obiektu i jeszcze większe zainteresowanie tym urokliwym miejscem.

Przeczytaj pełny opis wdrożenia sieci WiFi w pałacu Osowa Sień.

Osowa Sien wdrozenie WiFi

 

Zapisując się do naszego newslettera będziesz na bieżąco z nowościami.