Zakłócenia w sieciach bezprzewodowych - jak sobie z nimi poradzić?

Zakłócenia w sieciach bezprzewodowych – jak sobie z nimi poradzić?

anteny symetryczne RF elements

Zakłócenia w sieciach bezprzewodowych to chleb powszedni i zmora każdego Operatora. Wszyscy dostawcy usług internetowych drogą radiową borykają się z problemem szumów w eterze. Jak sobie z nimi radzić? Jak je ograniczać?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że znaczną część tych problemów sami sobie generują poprzez źle zaprojektowane sektory czy korzystanie nadal z przestarzałych urządzeń i technologii. Szumy są zazwyczaj wynikiem generowanych sygnałów radiowych wysyłanych zbyt daleko, za szeroko a czasem również w niepożądanym kierunku lub z niewłaściwą synchronizacją sygnału.

Radio nadąża za potrzebami – błyskawiczny rozwój technologii

Szybki Internet stał się narzędziem niezbędnym. Nieustanny rozwój sieci internetowych jest napędzany przez praktycznie nieskończone zapotrzebowanie na coraz większą przepustowość i wykorzystywanie Internetu w kolejnych dziedzinach życia.

Widzimy również ogromne tempo rozwoju technologii bezprzewodowych, które już dzisiaj są w stanie zapewnić prędkości światłowodowe. A jednocześnie ich wdrożenie odbywa się kilkakrotnie szybciej i taniej.

W takiej sytuacji każdy ułamek pasma staje się coraz cenniejszy, a każdy db to mniej zakłóceń co jest na wagę złota. Szybki rozwój technologii bezprzewodowych to nie tylko wzrost zasięgów i wydajności ale także większa precyzja transmisji, lepsze wykorzystanie częstotliwości. A tym samym mniej zakłóceń w sektorach.

Uporządkuj swoje pasmo – zacznij od swojego podwórka

Może zatem warto zacząć od porządków w swoich sieciach, mądrze wykorzystując do tego sprzęt i rozwiązania pozwalające na spore oszczędności pasma. Często „efektem ubocznym” takich działań jest zwiększenie wydajności i poprawa kluczowych parametrów sieci. Najczęściej okazuje się również że jest możliwość wygenerowania znacznie większych oszczędności niż iluzoryczne oszczędności przy stosowaniu tanich, ale przestarzałych i mało efektywnych technologii.

Od wielu lat polecamy i sami również wdrażamy rozwiązania firmy Cambium Networks. Widzimy jak dużą wagę w swych rozwiązaniach przywiązują do maksymalnego wykorzystania pasma oraz do formowania sygnału tak, by generować jak najmniej zakłóceń. O tym jak wiele korzyści dają Operatorom technologie bezprzewodowe Cambium możecie przeczytać w naszych artykułach:

Dzisiaj jednak chcielibyśmy pokazać rozwiązanie, które sprawdza się w momentach kiedy jest już naprawdę ciasno w sieci. Zarówno w uporządkowanych sieciach jak i takich nie do końca zoptymalizowanych.

Antena – nie oszczędzaj na niej

Bywają takie sytuacje kiedy nawet Cambium nie daje radę?. A mówiąc precyzyjniej mówimy o sytuacjach kiedy potrzeba „wcisnąć” jeszcze jedną wiązkę w mocno eksploatowanym paśmie.

W takich sytuacjach sprawdzają nam się rozwiązania antenowe firmy RF elements.

Dobrym przykładem może być wdrożenie w jednej z naszych sieci radiowych, gdzie było już bardzo trudno wygospodarować kawałek czystego pasma. Zastosowaliśmy stację bazową Cambium Networks ePMP 3000L, którą wyposażyliśmy w antenę symetryczną RF elements HG-TP-S30 . Do połączenia tych dwóch urządzeń wykorzystaliśmy adapter RF elements TPA-EPMP dedykowany do wybranych urządzeń Cambium ePMP.

RFelements antenta sektorowa - symulacja

Wykorzystanie wydajnej i precyzyjnej anteny 30-stopniowej dało nam możliwość podwojenia ilości klientów w tym obszarze bez dodatkowych szumów a tym samym bez pogorszenia jakości parametrów pozostałych linków w tej okolicy.

Jak dobrać antenę sektorową RF elements?

W zaprojektowaniu tego łącza wykorzystaliśmy bardzo fajne i praktyczne narzędzie producenta RF elements link calculator, dostępne za darmo.

Obsługa jest prosta i intuicyjna, ale możecie skorzystać z krótkiego filmu z instrukcją obsługi kalkulatora na stronie RF elements.

Kilka prostych kroków w postaci wybrania anteny i stacji radiowej oraz wybrania kilku parametrów pozwala na precyzyjne symulacje i wybrać optymalny wariant.

RF elements oferuje szerokie portfolio anten sektorowych do urządzeń wszystkich najważniejszych dostawców stacji AP. Posiada również szereg adapterów do integracji anten RF elements z nadajnikami innych producentów.

Dobór skutecznego rozwiązania wymaga wyboru odpowiednich elementów z tej szerokiej oferty. Nasi specjaliści podpowiedzą które urządzenia będą optymalne dla konkretnych przypadków. Link kalkulator RF elements pomoże przygotować symulację optymalnej konfiguracji i instalacji w wybranej lokalizacji.

Wykorzystane urządzenia RF elements w przedstawionym wdrożeniu:

Antena Symetryczna RF elements Horn HG3-TP-S30

Symetryczne anteny TP to skalarne anteny tubowe z symetryczną charakterystyką promieniowania i przełomowym, praktycznie bezstratnym złączem TwistPort. Anteny idealne do precyzyjnych zadań, przystosowane do współpracy z urządzeniami radiowymi najważniejszych dostawców na rynku.

Model RF elements HG-TP-S30 z wiązką szerokości 30 stopni i zyskiem 18.4 dBi zapewnia symetryczne i precyzyjne pokrycie sygnałem dedykowanego obszaru. Warto zwrócić uwagę, że antena zapewnia duży zasięg równomiernie rozłożonego sygnału. Bez tzw. strefy zerowej w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia nadającego.

Antena symetryczna RF elements HG3-TP-S30

I to co dla wszystkich radiowców najważniejsze. Dzięki unikatowej konstrukcji anteny tubowe generują znikome ilości szumów bocznych i z tyłu nadajnika. Skupiają całą energię w jednej wiązce głównego sygnału. Tak więc oprócz dużego i precyzyjnego zasięgu mamy oszczędność pasma.

sektory sieci radiowej - symulacja

To daje również znacznie większe możliwości kombinacji scenariuszy konfiguracji w jednym sektorze niż mamy w przypadku klasycznych anten sektorowych.

Pełnym opis anteny oraz jej specyfikacja – do pobrania pdf

Adapter RF elements TwistPort  TPA-EPMP

Adapter TwistPort dedykowany do urządzeń Cambium ePMP, który umożliwia współpracę anten RF elements z urządzeniami Cambium Networks ePMP 1000 AP/CSM, ePMP Force 300 CSM i ePMP 3000L AP.

 

 

Adapter TwistPort konwertuje koncentryczny interfejs radiowy ePMP Cambium Networks na opatentowane złącze falowodowe TwistPort RF Elements. Połączenie stacji Cambium z anteną RF elements odbywa się bez kabli. Błyskawicznie i wygodnie dla instalatora, bez konieczności użycia jakichkolwiek narzędzi.

Adapter TwistPort for ePMP umożliwia korzystanie z radia Cambium ePMP 3000L z dowolną anteną TwistPort RF elements. Z doskonałą wydajnością, odpornością na zakłócenia i skalowalnością sieci.

Pobierz pdf-a ze specyfikacją adaptera.

Portfolio anten sektorowych firmy RF elements jest bardzo szerokie i pozwala dobrać antenę idealną do specyfiki i potrzeb prawie każdej sieci.

anteny symetryczne RF elements

Pachnie to sloganem marketingowym ale anteny RF elements faktycznie otwierają wiele furtek umożliwiających lepsze wykorzystanie zasobów pasma. Dają możliwości zestawiania większej ilości sektorów z wydajniejszą obsługą klientów i efektywniejszym wykorzystaniem pasma. To naturalnie pozwala zwiększyć wydajność sieci i podnieść parametry i jakość dostarczanych usług – bezcenne w wyścigu z konkurencją.

Pomożemy dobrać antenę i podpowiemy która konfiguracja sprawdzi się w konkretnych warunkach

Nasi specjaliści są do Waszej dyspozycji.

tel: 65 547 65 55  e-mail: cambium@kajakom.pl

Zapisując się do naszego newslettera będziesz na bieżąco z nowościami.