Cambium cnWave 60 GHz - nowe możliwości dla Operatorów – Cambium ePMP - nowe możliwości dla ISP

Cambium cnWave 60 GHz – nowe możliwości dla Operatorów

Cambium cnWave w mieście

Cambium wprowadziło do oferty milimetrówkę, cnWave 60 GHz, która jednak dość mocno różni się od tego typu rozwiązań dostępnych dotychczas na rynku. Naszym zdaniem jest to pierwsze rozwiązanie w nielicencjonowanym paśmie 60GHz, które może przynieść szereg korzyści i nowych możliwości rozwoju dla dostawców usług ISP. Może stanowić alternatywę oraz uzupełnienie dla łączy światłowodowych w miejscach, gdzie napotykamy bariery techniczne i proceduralne. W strefach miejskich instalacje światłowodowe stają się coraz bardziej kosztowne i czasochłonne, a coraz częściej wręcz niemożliwe z racji konieczności ingerencji w infrastrukturę (przekopy, kanał) czy konieczności pozyskiwania licznych pozwoleń i tworzenia kosztownych dokumentacji.

Producent zapewnia, że rozwiązanie cnWave 60 GHz zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić podobne parametry jak światłowód ale przy niższych kosztach. Mówimy oczywiście o rozwiązaniach na krótkich odległościach np. w mocno zagęszczonych terenach miejskich, w dużych skupiskach osiedlowych itp.

cnWave 60 GHz – jakie daje możliwości?

Najważniejsze cechy technologii cnWave 60GHz od Cambium:

 •  protokół 802.11ay z TDMA i TDD
 •  obsługa pasma od 57 GHz do 66 GHz z szerokością pasma kanału 2,16 GHz, a nawet (wkrótce) 4,32 GHz dzięki możliwości łączenia kanałów (channel bonding)
 •  do 7,5 Gb/s maksymalna przepustowość i do 15 GB dzięki channel bonding, (w praktyce przetestowane ponad 10 GB/s z dwusektorowej stacji bazowej)
 •  certyfikat Terragraph, (Facebook), wsparcie dla mesh
 •  beam forming (dwukierunkowe, automatyczne formowanie wiązki)
 •  urządzenia gotowe do channel  bonding z opcją podwojenia przepustowości za pomocą zdalnego upgrade oprogramowania
 • synchronizacja GPS – skuteczne ograniczenie szumów
 • szeroki wybór interfejsów; 1 x 10 GbE z PoE IN, 1 x GE z PoE OUT i 1 x SFP+, zapewniające optymalną wydajność przy najmniejszych opóźnieniach (poniżej 1ms)
 • duże możliwości konfiguracji: Punkt-Punkt, Punkt-Wielopunkt, Mesh
 • łatwa i intuicyjna rozbudowa – automatyczne trasowanie mesh, własny prosty interfejs
 • zarządzanie sieciami w cnMaestro

 

Trzy nowe urządzenia dla platformy cnWave 60 GHz

Platforma Cambium cnWave 60 GHz obejmuje w tej chwili trzy urządzenia: jedną stację roboczą zwaną w nomenklaturze Cambium węzłem dystrybucyjnym oraz dwie stacje klienckie w ramach cnWave, zwane węzłami klienckimi.

cnWave 5000

Węzeł dystrybucyjny (stacja bazowa) posiadający dwa sektory obejmujące do 280 stopni z kształtowaniem wiązki (dwukierunkowy automatyczny beam forming). Jeden V5000 może podłączyć do maksymalnie czterech innych węzłów dystrybucyjnych lub do 30 terminali klienckich. Może też pracować w kombinacji 4 węzły dystrybucyjne i 26 węzłów klienckich. V5000 może być używany w konfiguracjach PTP, PMP oraz Mesh.

cnWave V5000 front skos

Sprawdź pełną specyfikację cnWave V5000.

cnWave 3000

Węzeł kliencki z anteną o wysokim zysku energetycznym (44,5 dBi) i z formowaniem wiązki. Terminal kliencki obsługujący prędkości do 7,6 Gb/s w momencie dostępności funkcji łączenia kanałów z możliwością pracy w konfiguracjach konfiguracji PMP i PTP.

cnWave V1000 antena po skosie

Sprawdź pełną specyfikację cnWave V3000.

cnWave 1000

Bardzo mały rozmiarowo, kompaktowy węzeł kliencki z wydajnością na poziomie 1,5 Gb/s z anteną o wydajności 22dBi ze sterowaniem wiązką (beam forming) z możliwością pracy w konfiguracjach PTP i PMP.

cnWave V1000 od tyłu

 

Sprawdź pełną specyfikację cnWave V1000.

Taki zestaw dostępnych urządzeń daje już spore możliwości konfiguracyjne. Z informacji, jakie do nas docierają od producenta, trwają już intensywne prace nad kolejnymi urządzeniami, które poszerzą rodzinę milimetrówki od Cambium. Póki co, dysponujemy trzema urządzeniami, plus dodatkowa antena dla węzła klienckiego V3000. Wszystkie dostępne już w sprzedaży.

Cambium Starter Kit cnWave 60GHz

Protokół 802.11ay robi różnicę na korzyść cnWave od Cambium

To, co robi zasadniczą różnicę w cnWave to wybór zupełnie nowego protokołu. Dotychczasowe rozwiązania 60 GHz są oparte na technologii 802.11ad. Cambium Networks wybrało nowy standard 802.11ay, który już teraz oferuje dużo więcej od dotychczasowych rozwiązań innych producentów, a jest jeszcze ciągle rozwijany.

Dlaczego standard 802.11ay daje przewagę i więcej możliwości niż 802.11d?

OKREŚLONY DOSTĘP DO KANAŁU:

802.11ad jest zbudowany na technologii CSMA (Carrier Sense Multiple Access), która opiera się na detekcji i unikaniu kolizji. Protokół ten nie sprawdza się najlepiej w zewnętrznych  rozwiązaniach bezprzewodowych ze względu na nieodłączny przydział czasu oraz występujący nagłówek RTS/CTS.

Protokół 802.11ay jest oparty na technologii TDMA (Time Division Multiple Access) z funkcją Time Division Duplex (TDD). Dzięki nim wszystkie urządzenia mają ustrukturyzowaną ramkę do nadawania i odbioru. System 802.11ay zapewnia mniejsze opóźnienia z gwarantowaną przepustowością nawet w obszarach o bardzo dużym zagęszczeniu i pozwala na znacznie efektywniejsze wykorzystanie widma.

EFEKTYWNE WYKORZYSTANIE SIECI:

Standard 802.11ay wykorzystuje synchronizację GPS, czego nie ma w 802.11ad. Minimalizując zakłócenia, uzyskuje się większą przepustowość, optymalnie wykorzystując pasmo. Pozwala zbudować pełną sieć na pojedynczym kanale.

100% WIĘCEJ POJEMNOŚCI:

Protokół 802.11ay pozwala na softwarowe łączenie dwóch sąsiadujących kanałów (channel bonding) w jeden kanał szerokopasmowy, podwajając tym samym przepustowość do 4,32 Gb/s. Standard 802.11ad nie posiada możliwości łączenia kanałów więc jest ograniczony do pojedynczego kanału 2,16 Gb/s. W momencie wprowadzenia tej funkcjonalności będzie można to zrobić z poziomu softwarowego, bez konieczności ingerencji w hardware.

PRAWIE DWA RAZY WIĘCEJ KOŃCÓWEK KLIENCKICH:

802.11ad obsługuje 8 końcówek klienckich na sektor, natomiast 802.11ay pozwala na obsługę 15 końcówek w sektorze. To bardzo mocny argument ekonomiczny dla dostawców usług.

WSPARCIE DLA TOPOLOGII MESH:

Rozwiązanie Cambium Networks cnWave 60GHz wykorzystuje technologię Terragraph meshing. Czyli automatyczną optymalizację trasowania (wyboru najlepszych tras pomiędzy węzłami), która pozwala budować niezawodną i elastyczną architekturę rozbudowanych sieci. 802.11ad nie jest w stanie tego zapewnić z powodu ograniczeń tego standardu.

Zestawienie różnic 802.11ad i 802.11ay cnWave

Kluczowe korzyści wynikające ze wsparcia Terragraph mesh dla cnWave 60 GHz

 1. Lepsze parametry sieci i większe możliwości konfiguracji i rozwoju sieci
 2. Stabilna i wydajniejsza praca sieci dzięki automatycznej kontroli i korekcie łączy
 3. Automatyczne współdzielenie pojemności i równoważenie obciążeń, efektywne wykorzystanie urządzeń węzłowych
 4. Szybka i bezobsługowa regeneracja połączeń w przypadku zakłóceń lub przerw
 5. To wszystko poprawia efektywność poszczególnych węzłów a tym samym realnie wpływa na obniżenie kosztu poszczególnych węzłów.

Terragraph meshing

Podsumowanie:

Szybki wzrost zapotrzebowania na dużą przepustowość Internetu przynosi zarówno wyzwania jak i możliwości dla dostawców usług internetowych. Technologia cnWave 60 GHz firmy Cambium Networks może być efektywnym kosztowo rozwiązaniem, które będzie w stanie pomóc dostawcom usług sprostać wyzwaniom technicznym i biznesowym. Pozwoli na zaspokojenie  stale rosnących potrzeb i oczekiwań klientów. Pozwoli również podnieść konkurencyjność swoich usług na mocno konkurencyjnym rynku. Platforma cnWave 60 GHz od Cambium to także bezpieczna inwestycja na najbliższe lata dzięki rozwojowym i w pełni upgrade-owalnym rozwiązaniom, do czego Cambium zdążyło nas już przyzwyczaić.

Więcej informacji o urządzeniach cnWave 60 GHz, o pierwszych testach a także ich konfiguracji znajdziecie w nagraniu polskiego webinaru w całości poświęconego nowej technologii.

Promocja Cambium cnWave 60 GHz

Zapisując się do naszego newslettera będziesz na bieżąco z nowościami.