Radiowód - wyspa internetu na osiedlu – bezprzewodowi.pl

Radiowód, czyli wyspa internetu cnWave na wykluczonym osiedlu domków jednorodzinnych.

Opisany projekt wdrożenia dostępowej sieci bezprzewodowej  w oparciu o milimetrówkę Cambium cnWave 60 GHz został zrealizowany na osiedlu domków jednorodzinnych pominiętych w realizacji inwestycji światłowodowych w miejscowości Otrębusy w powiecie pruszkowskim.

Wykorzystanie technologii cnWave do dostarczenia usług w miejscach bez infrastruktury światłowodowej

Problemem do rozwiązania była budowa sieci na obszarze, gdzie ze względów proceduralnych (rozproszona własność gruntów) budowa sieci światłowodowej była niemożliwa. Na zaplanowanym do inwestycji terenie dostęp do internetu był możliwy tylko poprzez GSM. Z analizy zasobów istniejącej w pobliżu infrastruktury wynikało, że możliwy punkt styku z siecią światłowodową znajdował się kilkaset metrów od centrum osiedla. W wyniku wywiadu w terenie, zainteresowanie usługą zadeklarowało około 20 klientów.

 

Rozwiązanie

Realizacja projektu przebiegała dwutorowo. Jako dostawcę hurtowego wybraliśmy firmę Orange, której zakończenie sieci znajdowało się w pobliżu osiedla. Dostawca hurtowy potrzebował 5 tygodni na uruchomienie usługi transmisji (1 Gb/s). Czas ten wykorzystaliśmy na instalację sieci na osiedlu (AP cnWave V5000 + urządzenia abonenckie cnWave V1000) oraz na budowę połączenia radiowego (cnWave V3000) od zakończenia sieci dostawcy transmisji do węzła dostępowego na terenie osiedla.

Do realizacji projektu wybraliśmy sprzęt radiowy cnWave firmy Cambium Networks, pracujący w paśmie nielicencjonowanym 60 GHz. Wykorzystaliśmy 3 typy urządzeń:

  • końcówkę kliencką V3000 umożliwiającą podłączenie do stacji bazowej w odległości do 1 km,
  • dwusektorową stację bazową V5000, której każdy sektor obejmuje obszar 140 stopni (razem 280 stopni),
  • końcówkę kliencką V1000 umożliwiającą podłączenie do stacji bazowej w promieniu 250 m.

cnWave – wdrożenie szybciej i taniej niż światłowód

Dzięki małym opóźnieniom platformy oraz wsparciu technologii MESH udało się do minimum ograniczyć liczbę zainstalowanych elementów systemu. I tak stację bazową V5000, której wydajność w trybie standardowym wynosi symetryczne 3,2 Gb (symetryczny 1,6 Gb dla każdego sektora), umieściliśmy na dachu jednego z domów, którego właściciel został podłączony do sieci Ethernet za pomocą portu elektrycznego urządzenia.

Ten sam port został użyty jako zasilanie stacji PoE. Dosył sygnału internetowego do stacji bazowej V5000 został zapewniony z urządzenia V3000 zainstalowanego na pobliskiej piekarni.

Dalsza dystrybucja sygnału internetowego odbywa się pomiędzy stacją bazową V5000 i jednostkami klienckimi V1000. W budynku, na którym zainstalowano urządzenia V5000 nie ma żadnych urządzeń aktywnych. Jest tylko zasilacz PoE podłączony do UPS.

 

Wyniki – rezultaty wdrożenia

W efekcie tych działań powstała sieć o parametrach jakościowych identycznych z siecią FTTH/GPON, jednak w znacznie krótszym czasie i przy wielokrotnie niższym koszcie. Po około miesiąca od podjęcia decyzji o rozpoczęciu prac byliśmy gotowi do uruchomienia usług.

Z zebranych około 20 deklaracji, usługę uruchomiliśmy u 7 klientów, zapewniając u każdego usługę o prędkości transmisji 1000/300 Mb/s. Kolejni klienci przechodzą do naszej sieci po wygaśnięciu umów lojalnościowych u obecnych dostawców.

W zasięgu usługi znaleźli się wszyscy mieszkańcy osiedla. Dla wielu nie bez znaczenia był fakt, że dostarczenie usługi nie wymagało prac ziemnych, ani szpecenia krajobrazu zwojami zwisającego kabla.

 

Koszty

Ponieśliśmy koszty przyłącz abonenckich tylko tam, gdzie klient zdecydował się na uruchomienie usługi, dzięki czemu uniknęliśmy finansowania przyłączy, które nigdy nie zostaną uruchomione.

Optymalne są także nakłady na utrzymanie tego fragmentu sieci. Wybrane pasmo radiowe (60GHz) nie generuje kosztów związanych z rezerwacją częstotliwości. Urządzenia radiowe podlegają znacznie szybszej amortyzacji. Nie ponosimy także kosztów związanych z opłatami za zajętość gruntów oraz podatku od nieruchomości.

Wnioski

Można na realizację tego projektu patrzeć jak na wyspę lub przyczółek. Biorąc pod uwagę takie aspekty jak szybkość i łatwość wdrożenia warto rozważyć taką ścieżkę pozyskiwania klientów. Także na obszarach, na których w dłuższej perspektywie planujemy budowę sieci FTTH, jednak z różnych powodów, nie może to nastąpić tak szybko, jak oczekują tego klienci.

Realizując projekt „wyspowy” budujemy przyczółek ofertowy na danym terenie i „rozpoznajemy bojem” faktyczne zapotrzebowanie na usługę. To rozwiązanie daje nam też przewagę nad ewentualną konkurencją. Klienci, którzy mają już zapewnioną stabilną usługę o parametrach usługi światłowodowej nie szukają alternatywy.

Równocześnie, jako już rozpoznawalny operator na tym terenie, zyskujemy zaufanie, które powinno przełożyć się na większe nasycenie usługami, gdy podejmiemy decyzję o inwestycji w FTTH.

Powyższy opis wdrożenia został opublikowany w raporcie Orange Whats Up Wholesale 2024 zawierający przegląd polskiego rynku operatorskiego. Raport do pobrania za darmo na stronie Orange.

W projekcie wykorzystano urządzenia Cambium cnWave 60 GHz:

Więcej informacji o technologii Cambium cnWave 60 GHz przeczytacie w naszym artykule: „Cambium cnWave 60 GHz – nowe możliwości dla Operatorów”

Jeśli chcecie dowiedzieć się ile da się „wycisnąć” z cnWave to zajrzyjcie do naszego raportu z pierwszego wdrożenia w sieci produkcyjnej, gdzie przedstawiamy konkretne wyniki testów oraz dzielimy się naszymi wrażeniami i wnioskami. Raport z pierwszego uruchomienia w sieci komercyjnej.


Zapisując się do naszego newslettera będziesz na bieżąco z nowościami.