Najczęściej zadawane pytania o Cambium ePMP w pierwszej rozmowie – Cambium ePMP - nowe możliwości dla ISP

Najczęściej zadawane pytania o Cambium ePMP w pierwszej rozmowie

Q: Co to jest Elevate?

A: Elevate to oprogramowanie Cambium dla wybranyh urządzeń Ubiquiti Networks (UBNT) oraz Mikrotik (MT), po wgraniu którego można je podłączyć do stacji bazowych (AP) Cambium Networks. Więcej informacji nt. procesu Elevate znaleźć można w artykule Elevate, jak zacząć?

 

Q: Co daje Elevate?

A: Elevate to najszybszy i najtańszy sposób zwiększenia prędkości w sieciach radiowych. Dzięki stacjom bazowym ePMP i oprogramowaniu Elevate, w godzinach szczytu można uzyskać w sektorze realnie ponad 150 Mbps ruchu w downlinku używając starych końcówek 802.11n. Dodatkowo, Elevate pozwala na elastyczne i stopniowe przejście do technologii AC wave 2 wykorzystującą znacznie wydajniejszą technologię MU-MIMO.

Q: Co to jest technologia MU-MIMO?

A: Multi User MIMO to technologia pozwalająca na zwielokrotnienie przepływności/wydajności sektora bez zwiększania szerokości kanału pracy. MU-MIMO to połączenie technologii MIMO i tzw. techniki zwielokrotnienia przestrzennego. Pozwala na użycie dwóch strumieni do klienta i jednocześnie obsługę dwóch klientów odseparowanych w przestrzeni. Dla każdego klienta formowana jest niezależna wiązka. Więcej informacji o MU-MIMO znajdziesz w naszym artykule „MU-MIMO – co to jest”.

 

Q: Czy Elevate faktycznie zwiększa wydajność sieci z końcówkami UBNT i MT?

A: Protokół TDMA z synchronizacją ePMP zaimplementowany w stacjach bazowych Cambium jest wielokrotnie bardziej wydajny. Oprogramowanie Elevate pozwala końcówkom UBNT oraz MT skorzystać z dobrodziejstwa technologii ePMP. Jeśli chcesz dowiedzieć się co może dać ePMP Twojej sieci przeczytaj artykuł „ePMP dobry wybór dla ISP” w którym znajdziesz m.in 9 powodów dla których warto zainwestować w technologię ePMP.

 

Q: Które urządzenie można upgrade-ować?

A: Większość urządzeń klienckich Ubiquiti oraz Mikrotik w standardzie 802.11n.  Listę znajdziesz tutaj. W chwili obecnej Cambium zmieniło politykę wydawania licencji Elevate dla urządzeń UBNT, zapytaj o szczegóły

tel: 65 547 65 55  e-mail: cambium@kajakom.pl

 

Q: Czy można wgrać oprogramowanie Elevate na urządzenia UBNT lub Mikrotik AC?

A: Nie ma i nie będzie takiej możliwości.

 

Q: Na jaką liczbę urządzeń mogę wgrać oprogramowanie Elevate?

A: Oprogramowanie można wgrać na dowolną liczbę urządzeń, ale do stacji bazowej Cambium podłączy się ich tyle, na ile pozwala licencja.

 

Q: Czy licencja związana jest z adresem MAC stacji bazowej Cambium?

A: Tak, licencja może być związana z adresem MAC stacji bazowej Cambium, ale wygodniej jest skorzystać z serwera licencji elastycznych/pływających, który pozwalają lepiej wykorzystać dostępne licencje. Procedura aktywacji w każdym z trybów została opisana w artykule Jak aktywować licencje Elevate?

 

Q: Co to jest serwer licencji elastycznych/pływających?

A: To usługa Cambium w chmurze, która zapewnia przydzielanie licencji Elevate dla poszczególnych stacji bazowych w zależności od ich potrzeb. Stacje te muszą mieć możliwość kontaktowania się z serwerem licencji protokołem https (port 443), oraz muszą mieć skonfigurowaną usługę NTP.

 

Q: Czy licencje Elevate są darmowe?

A: Licencje są płatne, ale można skorzystać z programów wsparcia lub promocji, które są regularnie uruchamiane przez Cambium. Ilość licencji promocyjnych zależy od konfiguracji stacji i anten.

W chwili obecnej Cambium zmieniło politykę wydawania licencji Elevate dla urządzeń UBNT, Jeśli planujesz zakupy stacji bazowych i chciałbyś skorzystać z upgrade urządzeń UBNT i MT zapytaj o szczegóły

tel: 65 547 65 55  e-mail: cambium@kajakom.pl

 

Q: Które stacja bazowe Cambium wspierają Elevate?

A: Wszystkie stacje ePMP ze zintegrowanym modułem GPS. Najłatwiejsza do implementacji jest stacja ePMP3000L, która może obsłużyć do 64 końcówek klienckich. Zasilana jest ona napięciem 14-30V, więc w większości lokalizacji nie będzie potrzeby ingerencji w zasilanie. Jeśli jednak myślisz o utrzymaniu klientów sieci radiowej, powinieneś pomyśleć nad pełną wersją stacji bazowej ePMP3000 (bez L), która oferuje technologię MUMIMO 4×4 czyli znacznie większe możliwość rozwojowe Twojej sieci. Możesz pobrać zestawienie i porównanie aktualnie dostępnych stacji bazowych ePMP. Znajdziesz je w naszym artykule „Którą stację ePMP 3000 wybrać?”

 

Promocje Cambium ePMP 2023

 

Q: Które urządzenia klienckie Cambium wspierają technologię MU-MIMO?

A: Wszystkie urządzenia klienckie AC wspierają technologię MU-MIMO:

  • Force300-13L
  • Force300-13
  • Force300-16
  • Force300-19
  • Force300-25
  • Force300-25L

Wymienione urządzenia wspierają tzw. mechanizm sounding 12×12, co oznacza, że są sprzętowo przygotowane na kolejne wersje stacji bazowych Cambium Networks.

 

Q: Jaki warunek musi być spełniony, żeby skorzystać z technologii MU-MIMO?

A: W sektorze stacji bazowej ePMP3000 muszą być zainstalowane minimum 2 urządzenia klienckie AC Cambium. Jednak im więcej końcówek klienckich AC tym więcej zyskujesz dzięki MU-MIMO, ale nie ma potrzeby ani obowiązku pozbywania się wszystkich końcówek 802.11n. Dzięki sprytnemu rozwiązaniu Cambium Elevate możesz stopniowo wymieniać końcówki klienckie wg Twoich możliwości. Więcej przeczytasz o tym w artykule „Elevate – jak zacząć?”

 

Q: Czy Elevate jest nadal dostępne?

A: Od 2021 roku Cambium zmieniło politykę wydawania licencji Elevate, nadal są dostępne dla urządzeń Mikrotik,  dla urządzeń UBNT jest sporo ograniczeń. Jeśli chciałbyś skorzystać z programu Elevate najlepiej zapytaj o szczegóły:

tel: 65 547 65 55  e-mail: cambium@kajakom.pl

Jeśli myślisz o wykorzystaniu technologii Cambium MU-MIMO w swojej sieci skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia. Pomożemy dobrać optymalne rozwiązanie i optymalną ścieżkę wdrożenia.

Zacznijmy od rozmowy o Twojej sieci i Twoich oczekiwaniach

tel: 65 547 65 55  e-mail: cambium@kajakom.pl

 

Cambium Starter Kity ePMP

Zapisując się do naszego newslettera będziesz na bieżąco z nowościami.